Translate my BLOG

Portfel Inwestycyjny

Portfel Inwestycyjny to portfel akcji, który według moich kryteriów zawiera "Najlepsze Spółki Świata" ("Best Stocks Worldwide - BSW"). Celem tego portfela jest zbudowanie długookresowe źródło pasywnego dochodu oraz oczywiście powiększenie jego wartości. Nie jest to portfel tradingowy - wszystkie spółki zawarte w portfelu kupuje na okres długookresowy, oznacza to że nie zamierzam sprzedawać posiadanych spółek. Jeśli już zdecyduję się na sprzedaż to z powodów wymiany akcji na inną pozycję. 

Portfel ten regularnie zasilam dochodami osiągniętymi z aktywnego tradingu. Moment zasilenia go nową gotówką jest jednoznaczny z zakupem nowych akcji. Oznacza to, że zaangażowanie portfela w akcje zawsze będzie bliskie 100%. Tym samym portfel uczestniczyć będzie w okresach słabej koniunktury, jednak okres bessy nie widzę tu jako zagrożenie dla portfela tylko jako okazję inwestycyjną pod zakup długoterminowy. Jedynym ewentualnym zabezpieczeniem będzie częściowy hedge przy pomocy ETF'a ProShares Ultra S&P500, który ujemnie koreluje z indeksem S&P500.

Benchmarkiem będą dwa ETF'y - jako, że nie możemy bezpośrednio inwestować w indeksy, ETF'y które odzwierciedlają szeroki rynek stanowią dobre porównanie, czy wybór konkretnych spółek daje lepszy rezultat niż inwestycje w cały rynek. Jednym ETF'em będzie Vanguard S&P 500, gdyż spółki w znaczącej większości będą pochodzić z indeksu S&P500 (ETF w który Warren Buffett po zakończeniu kariery inwestycyjnej zamierza zainwestować swój pozostawiony majątek) oraz drugi iShares MSCI World jako porównanie Portfela BSW do przyrostu gospodarczego całego świata.

Po przeprowadzeniu licznych symulacji na obserwowanych spółkach w które w przyszłości zamierzam się zaangażować długookresowa średnioroczna stopa zwrotu  powinna utrzymać się w przedziale od 10% do 20% (10% w przypadku zaangażowania się pełnym kapitałem w okolicach szczytu hossy i sprzedaży na dołku w kolejnej bessie, 20% w przypadku utrzymania dynamiki wzrostowej tych spółek wraz z uśrednianiem w okresie bessy). W symulacji tej nie uwzględniałem dywidendy, co oznacza że podane oczekiwania są zaniżone. Ponieważ inwestycja ma charakter pasywny maksymalne obsunięcie może przekroczyć 40%, a czas trwania tego obsunięcia może trwać nawet kilkaset dni. Pierwsze wnioski z takiej inwestycji można wyciągać najwcześniej po 5 latach od momentu pierwszego zakupu. 


Obecnie obserwuję kilkadziesiąt spółek, które spełniają moje kryteria "Najlepszej Spółki Świata" i na chwilę obecną mój portfel składa się następujących akcji (wynik liczony w PLN):Przechodząc do "Portfela BSW", poniżej dodaję statystyki, udziały i performance netto (z uwzględnieniem prowizji oraz podatków). Portfel rozliczany jest w dolarach, wynik liczę w złotówkach i obecnie nie zabezpieczam się przed dodatkowym ryzykiem walutowym, także wynik uwzględnia również kurs USDPLN:

Ważnym źródłem dochodu tego portfela są dywidendy i podobnie jak przy inwestycji w nieruchomość, nie interesuje mnie obecna cena poszczególnych aktywów. Jeśli "wynajmujący" płaci nie ma powodów aby go "wyrzucać", czy cena nieruchomości jest obecnie warta 50% czy 200% wartości zakupowej nie ma znaczenia, dochody z "wynajmowania" zapewniają długoterminowy pasywny dochód, poniżej kalendarz wypłat dywidendy:Na koniec podsumowanie transakcji oraz oczekiwania co do przyszłych zakupów oraz kondycji rynkowych:

Portfel Inwestycyjny "BSW" po pierwszym roku

3 komentarze:

 1. Wszedłem tu z ciekawości i ... zostaję tu na stałe. Konkretna wiedza i cenne źródło merytorycznej wiedzy. Czas tu spędzony to dobra inwestycja. At Trader ma od dziś swoje miejsce w pierwszym rzędzie ulubionych zakładek w Operze ( przeglądarka ) Polecam iLuminaTi

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest to najlepszy adres wśród blogów finansowych. Autor od wielu lat na żywo dzieli się swoimi inwestycjami, dzięki temu można sprawdzić jego skuteczność na tle historycznym - a obecnie ciężko znaleźć autorów, którzy udowodnili swoje umiejętności w praktyce, jest masa blogów o tradowaniu, ale mało w których można prześledzić tak dobrze historię. Również gorąco polecam Pamiętnik Giełdowy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję :)
  Portfel zasilony nowym pakietem akcji (Church & Dwight) tym samym etap pierwszy zakończony (I etap: spółki niecykliczne do stabilizacji portfela pod zakup bardziej wolatylnych spółek). Kolejne zakupy najwcześniej za dwa miesiące.

  OdpowiedzUsuń