Translate my BLOG

sobota, 9 czerwca 2018

Neogen Corporation (NEOG)

Spółka z "fossą ochronną" dla inwestycji długoterminowej?
08.06.2018 - 77,87 (USD)

Kolejna spółka znajdująca się na mojej liście do zakupu do portfela "Najlepszych Spółek Świata" jest Neogen Corporation. Firma dostarcza zestawy testowe oraz odpowiednie programy służące do wykrywania niebezpiecznych substancji w żywnościach. Ze względu na wysokie bariery wejścia Neogen ma rynek dla siebie i dzięki temu zaliczam ją do firm z tzw. "fossą ochronną" w której jej przewaga konkurencyjna znacząco utrudnia innym firmom zagrozić spółce. Dodatkowo Neogen się nie zadłuża, co przy obecnych warunkach rynkowych można uznać za rzadkość. Oznacza to, że przy kontynuacji polityki FED, NEOG nie powinien znaleźć się wśród spółek, które staną się ofiarą podwyżek stóp procentowych. Obecna kapitalizacja rynkowa NEOG wynosi ok 4 mld. $,  w ciągu ostatnich 20 lat osiągała średnioroczne stopy zwrotu bliskie 22,5% (przypomnę: w tym czasie mieliśmy dwa większe kryzysy na giełdzie!), podnosi obroty, której marża netto przekracza 14,8% oraz nieprzerwanie od 10 lat generuje nowe rekordowe zyski. Dla kompletu danych poniżej tradycyjnie dołączam wyniki finansowe z ostatnich 10 lat:


10 komentarzy:

 1. Dokładna analiza. Dużo informacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa to jest analiza według mnie.Taką analizę szukałem przez dłuższy czas.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy jest ktoś w stanie polecić konto maklerskie pozwalające na zakup akcji spółek z zagranicy? Czy jedyne wyjście to założyć konto w innym kraju?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozmawiałem z autorem na ten temat, on konto do akcji zagranicznych ma w Bossie i mBanku, za granicą poleca Interactive Brokers. Sam zamierzam w przyszłym miesiącu takie konto otworzyć i przenieść min. 50% środków z spółek polskich do spółek zagranicznych. Oprócz szerszej dywersyfikacji, tańszych kosztów i możliwość zakupu spółek największych firm świata, dodatkowym plusem posiadania konta zagranicznego jest możliwość zakupu ETFów. Więc dla mnie idealna opcja :). Pozdrawiam

   Usuń
  2. Dzięki! Nie miałem pojęcia, że mbank oferuje możliwość kupna akcji zagranicznych i ETFów, podejrzewałem, że co najwyżej są dostępne ze 3 fundusze, które odzwierciedlają garść indeksów. Muszę się u nich zorientować jakie koszty, kursy i gdzie te akcje rejestrują z rodzaju jakiegoś ichszego KDPW.

   Usuń
 4. ETFy poblokowane - MIFID

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. można kupować od europejskich emitentów ;)

   Usuń
 5. Ja otwarłem w xtb . 5 transakcji w miesiącu gratis.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Neogen opublikował dzisiaj kwartalne dane - rozczarowały. Dla długoterminowego inwestora kwartalne wyniki są drugorzędne (trzeba obserwować czy w kolejnych kwartałach nie będzie kontynuowany trend z słabymi wynikami). Dzisiejszą sesję można uznać, za małą panikę (-10% na otwarciu). Ja wykorzystuję słabą sytuację do zakupu i portfel "Najlepszych Spółek Świata" zasilam pakietem nowych akcji. Jest to pierwsza spółka w portfelu, która nie wypłaca żadnej dywidendy.

  OdpowiedzUsuń
 7. fajnie było tutaj zajrzeć meega fajny blog - polecam ! :)

  OdpowiedzUsuń