Translate my BLOG

niedziela, 10 września 2017

Reckitt Benckiser (RB)

Brytyjski kandydat do najlepszej spółki świata
08.09.2017 - 7109 (GBP)

Do tej pory wszystkie przedstawione przeze mnie akcje, które spełniają kryteria dołączenia do grona "Najlepszych Akcji Świata" pochodziły z USA. Jednak dzisiaj do tej "prestiżowej" grupy dołączy firma brytyjska notowana na LSE: Reckitt Benckiser. Firma zajmuje się produkcja oraz promocją dóbr konsumpcyjnych, w tym artykuły gospodarstwa domowego, leki oraz środki higieny osobistej. Wśród najbardziej rozpoznawalnych marek firmy należą: Durex, Clearasil, Calgon, Calgonit/Finish, Nubrofen (Ibuprofen), Vanish i wiele innych. Obecnie cena akcji znajduje się na czteroletniej linii trendu, co oznacza że mamy potencjalnie pierwszy dobry poziom zakupu. W długim okresie spółka wykazała się dużą stabilnością przychodów, największa rynkowa korekta wyniosła 53% i trwała ona jeden rok i osiem miesięcy (1999-2001), średnioroczne stopy zwrotu z ostatnich pięciu lat sięgają blisko 17%. Spółka od trzech lat regularnie wypłaca dwa razy do roku dywidendę. Obecnie jedna akcja kosztuje ponad 7 100 GBP (ok 33 000 PLN), ale taka światowa spółka jak RB notowana jest na kilku rynkach na całym świecie, najbardziej interesującą alternatywą dla mniejszych portfeli może być zakup tej spółki na rynku niemieckim:

08.09.2017 - 79,15 (EUR)

Również na rynku niemieckim spółka znajduje się niedaleko pierwszego wsparcia. Cena w stosunku do kursu akcji na rodzinnym rynku ze względu na różnice kursowe pomiędzy funtem a euro może sugerować inne poziomy techniczne jako wsparcia/opory. Akcje 3RB (ticker akcji na XETRA) pierwsze wsparcie ma na poziomie ok 76 €, kolejne 74 €.

4 komentarze:

 1. Firmy jak Durex, Calgon itp. który każdy zna ale nikt nie wie kto za nimi stoi. Sam myślałem, że to wszystko oddzielne firmy, a tu popatrz wszystkim zarządza jedna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny blog. Lubię tego typu blogi. Można dowiedzieć się czegoś ciekawego, czego niestety w telewizji nikt nie przedastawia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej, doszło do mocnej korekty na RB i spadki ustały. Obserwuje spółkę i chcę ją kupić. Zastanawiam się czy czasem już nie warto wejść w papier. Cena zrobiła się atrakcyjna moim zdaniem. Jak sądzisz ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Długoterminowo uważam, że korekty są okazją do kupna. Osobiście nie kupuję bo mam już konkurenta (Church & Dwight) w portfelu. Pozdrawiam :)

   Usuń