Translate my BLOG

sobota, 12 sierpnia 2017

Black Rock (BLK)

Prawdziwy władca świata finansów: Black Rock
11.08.2017 - 424,16

Dzisiaj przedstawię prawdziwego Giganta, największy fundusz inwestycyjnych świata: Black Rock. "Gigagnta" przez duże "G" gdyż kapitalizacja Blac Rokck sięga 5,7 bilionów $ (1 bilion = 1000 miliardów!). Dla zobrazowania BLK mógłby nabyć 100% udziałów wszystkich spółek notowanych na Polskiej giełdzie i to 17 razy! Oczywiście z taką potężną kapitalizacją BLK w świecie finansów ma ogromną władzę. Posiada udziały w niemalże wszystkich największych firmach świata, kilka przykładów:

Adidas 6,2% udziału
Deutsche Bank 6,6% udziału
Bayer 7% udziału
Intel 6% udziału
Nestle 3,7% udziału
BMW 4% udziału
McDonald 4% udziału
Apple 5% działu
Siemens 5% udziału
Exxon Mobil 5,4% udziału
Microsoft 5,5% udziału
Google 5,8% udziału
JPMorgan Chase 6,4% udziału
Thyssen Krupp 5% udziału
Volkswagen 4,1% udziału

Lista ta ciągnie się do kilku tysięcy spółek. Posiadając tak duże udziały wszystkie ważniejsze decyzje bez "zgody" Black Rock, spółki nie mogą zrobić. Odpowiedzialny za 1/3 dziennych obrotów na Amerykańskim rynku akcji fundusz posiada ogromną liczbę nieruchomości (oczywiście na całym świecie), świadczy usługi doradcze dla instytucji finansowych (mnz. ECB, FED itd.) jest współtwórcą programu ABS (asset-backed securities, obligacje zabezpieczone aktywami) oraz stworzonych w latach 80 hipotecznych listów zastawnych (MBS) które to w 2008 roku doprowadziły do światowego kryzysu finansowego. Posiada ponad 30% udziałów z dochodu handlu wszystkimi produktami ETF na świecie! Jednak największą bronią BLK jest superkomputer Aladin (Asset, Liability, and Debt and Derivative Investment Network), który oprócz własnego portfela (o wartości ok. 5,7 bilionów $) "pilnuje" jeszcze ok 30 000 innych portfeli różnych instytucji finansowych o łącznej wartości 15 bilionów $, czyli ok 10% światowego majątku!

Black Rock od końca lat 90 notowany jest na Amerykańskiej giełdzie, długoterminowy trend wzrostowy z pewnością cieszy inwestorów, a przeciętnym obywatelom daje powody do obaw (strach pomyśleć co się stanie jak BLK upadnie... czy to w ogóle jest możliwe?). Spółka od 2010 co kwartał podnosi swoją dywidendę, payout ratio wynosi 45,5% co oznacza, że miejsce do kolejnych podwyżek jeszcze jest. Inwestycja długoterminowa może więc okazać się bardzo lukratywna.

3 komentarze:

  1. Black Rock rządzi światem, przykład jest Deutsche Bank, gdzie BLK nie wyraził zgodę na przedłużenie szefa posady DB i wprowadził nowego na to stanowisko - niestety nie pamiętam nazwiska tych Panów. Mając taką władzę, BLK odpowiedzialny jest nie tylko za kierownictwo poszczególnych spółek, ale i tym samym za dziesiątki (jak nie setki) milionów miejsc pracy. Podobnie chcieli zrobić w Lufhansie, jednak tam udział nie wystarczył do wprowadzenia swoich zmian i BLK przegłosowali inni większościowi akcjonariusze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Najpotężniejsza firma świata, a mało osób ją zna. Nawet niektórzy finansiści nigdy o niej nie słyszeli! Gdyby Black Rock miał upaść (w co nie wierzę, ze względu na bardzo szeroką dywersyfikację) świat stanął by w płomienia, absolutnie nie do porównania z Lehman Brothers.

    OdpowiedzUsuń
  3. To niesłychane aby nie słyszeć o najpotężniejszej firmie świata. Wykres doskonale pokazuje jak kształtowała się sytuacja.

    OdpowiedzUsuń