Translate my BLOG

sobota, 30 czerwca 2018

Bycze spółki po czerwcu 2018

Kolejny miesiąc dobiegł końca, więc tradycyjnie czas podsumować minione cztery tygodnie. W czerwcu portfel "Byki" zyskał bardzo delikatnie na wartości co w stosunku do benchmarku (WIG'u) jest lepszym miesiącem, gdyż on ponownie pogłębił stratę. Oznacza to, że pierwsze półrocze 2018 roku portfel stoi 6,5% wyżej niż na koniec ubiegłego (WIG w tym samym czasie stracił 12,22%). Całościowa stopa zwrotu z portfela po 78 miesiącach publicznego prowadzenia wynosi obecnie 200,25%, gdzie WIG w tym samym czasie zyskał 47,89%. Obrazując wyniki na wykresie ich historia wygląda następująco:


Muszę przyznać, że w czerwcu praktycznie w ogóle nie zajmowałem się polskimi akcjami. Do portfela w ostatnich czterech tygodniach zajrzałem tylko kilka razy i tak portfel ten pracował sam dla siebie i tym samym w czerwcu jedna spółka (ING)  została automatycznie sprzedana na zleceniu obronnym oraz w końcówce czerwca Kruk na pozostawionym orderze kupna wpadł do portfela. Przez to też tym razem wyjątkowo informacje o sprzedaży/zakupie pojawiały się z lekkim opóźnieniem (do wglądu w ostatniej aktualizacji portfela (link) oraz na fanpage'u FB). Pozostałe trzy spółki (CDR, DNP oraz EAT) dalej trzymają się w portfelu i stanowią razem z KRU blisko 50% wartości portfela, pozostała część to gotówka. Przechodząc do obecnej sytuacji posiadanych (oraz sprzedanej spółki ING) na wykresach, sytuację widzę następująco:


ING Bank Śląski 29.06.2018 - 179 

Jako pierwszą spółkę, którą dzisiaj omówię jest ING - wszystko tak jak pisałem już w poprzednich aktualizacjach portfela: dla mnie najważniejszym poziomem była cena 185 zł. Do chwili utrzymania się kursu powyżej tego poziomu, każdy aktywny trader powinien wykorzystywać okazję do zakupu, gdyż poziom ten daje wysoki stosunek potencjalnego zysku do ryzyka. Dlatego też stratę tą nie mogę kwalifikować do nieudanych transakcji - należą one do pracy i trzeba je zaakceptować. Po przebiciu 185 zł minimalny dalszy spadek szacuję do poziomu 160 zł.


Kruk 29.06.2018 - 200

Kruk to spółka z negatywnym rekordem - poprzednia transakcja zakończyła się największą jednostkową stratą w historii portfela (-26,36%, tj. ok 2,4% dla całości portfela). Spółkę już wcześniej kilka razy troszkę dokładniej na blogu przeanalizowałem (link) i w trakcie tych analiz szczególnie w oko wpadł mi poziom 200 zł, który z punktu widzenia zarządzania pozycją daje bardzo atrakcyjny stosunek ryzyka do potencjalnego zysku. Tym samym na tym poziomie zostawiłem order, który po cofnięciu ceny się aktywował. Transakcję tą muszę więc troszkę inaczej traktować niż moje pozostałe pozycje w tym portfelu. Mówiąc do rzeczy, nie jest to transakcja trendowa, tylko pod wsparcie z ciasnym zleceniem obronnym i szybkim zabezpieczeniem w przypadku wyjścia już na delikatny plus. Patrząc historycznie, tak wyraźne wsparcia jak wyżej na ING, lub teraz na Kruku trader zawsze powinien wykorzystywać, gdyż nawet w przypadku 5-7 transakcji stratnych pod rząd jedna taka zyskowna pozycja może pokryć wszystkie poprzednie. Osobiście nie jestem dużym fanem takich strategii, gdyż przy zwykłym trend-tradingu, można przy większej skuteczności osiągnąć podobne ratio, z tą różnicą że gorzej z szybkim zabezpieczeniem pozycji na plusie.


CdProjekt 29.06.2018 - 161,8

Kolejna spółka w portfelu (CdProjekt Red) w czerwcu pod względem jednostkowej stopy zwrotu wyprzedziła drugą najlepszą spółkę w historii portfela - LPP, która w 2013 roku zarobiła 74,5% i CDR jest teraz na tą chwilę drugą najlepszą spółką w historii (wyższą jednostkową stopę zwrotu odnotowała do tej pory tylko spółka Amrest (109,8%)). Technicznie nie widzę powodów do obaw - trend wzrostowy nadal trwa i nawet cofnięcie do poziomu 130 zł nie zaburzy jego aktualność.


Dinopol 29.06.2018 - 104
 
Następna spółka (Dinopol) twardo broni swoje poprzednie szczyty nie schodząc w korektach poniżej nich. Daje to bardzo łatwe zarządzanie pozycją dzięki której możemy ustawiać swoje zlecenia obronne i długo uczestniczyć w trendzie wzrostowym. Zejście kursu poniżej 95 zł będzie dla mnie jednoznaczne z zaksięgowanie już wypracowanych zysków.


Amrest 29.06.2018 - 440

Ostatnia spółka w portfelu znajduje się w korekcie, nie uważam ją za niepokojącą, gdyż w stosunku do szerokiego rynku spółka nadal się dobrze trzyma. Dopiero zejście kursu poniżej 400 zł będzie dla mnie możliwym sygnałem ewakuacji.

27 komentarzy:

 1. Cześć Danie, tak z ciekawości gdzie postawiłeś stopa na Kruku?

  Pozdrawiam Jason

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, tak jak na wykresie namalowałem wsparcia po których się orientuję, tj. poniżej 190 zł.

   Usuń
  2. Stop padł? Daniel tak z ciekawości ustawiasz stopa jako stop limit czy stop pkc?

   Pozdrawiam Jason

   Usuń
  3. Tak, "stop padł", jest delikatna strata. W zależności od płynności tu miałem stop pkc. Również pozdrawiam

   Usuń
  4. Nie ogarniam tego co się stało na Kruku :) BTW Daniel pokusisz się o aktualizację dla CDR, 11BIT ?

   Pozdrawiam Jason

   Usuń
  5. CDR i 11BIT nadal to samo co pisałem wcześniej - trend wzrostowy dalej aktualny. Kruk trudny do handlu moim stylem, ja do niego teraz nie wracam (niżej przedchwilą dodałem kilka zdań na jego temat).
   Pozdrawiam ;)

   Usuń
 2. siema, ja w lipcu większa obsuwa na kapitale,
  06 overall.png
  wywaliłem SEN z duuuużą stratą, wyleciałem na stopie z niewielką stratą z ING i MBK
  do tego trochę nieszczęśliwie wystopowali mnie z shorta na PGNIG
  06 F PGN.png

  obecnie trzymam tylko NEU po 260,50 i czekam na 1800 na wig20...
  pozdro, chciwy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, trudny okres jest, bez odpowiednich trendowych spółek ciężko o zyski. Trzymam dalej kciuki ;)
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Trudny czas dla ING. Inni lepiej sobie radzą

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. KRUK sprzedany na zleceniu obronnym , jest delikatna strata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Kruku jednak odbicie? Może odkupić?

   Usuń
  2. Nie zalecam "gonić rynku", Kruk do tradingu jest na tą chwilę trudny do handlowania i skoro przebite wsparcie zanegowali ciężko grać tu technicznie. Może przyjść teraz V'ka i kurs w tym samym tempie odrobi stratę co wcześniej spadał, ale to rozegrać jest bardzo trudne. Nie ma co "płakać nad rozlanym mlekiem", gdyż takie zdarzenia są naturalną częścią giełdy. Lepiej poszukać spółek (do tradingu pozycyjnego), które stabilnie trzymają się swojego trendu i dotychczas pozytywnie reagowały na dane poziomy ;)

   Usuń
 7. Czy mógłbyś w wolnym czasie napisać jak widzisz obecną sytuację na głównych polskich indeksach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę miał chwilkę to dodam analizę jakiegoś polskiego indeksu ;)

   Usuń
 8. UWAGA: CdProjekt, który w portfelu jest od ośmiu miesięcy zarobił już blisko 120% (największy jednostkowy % oraz nominalny wynik w historii portfela!). Dynamika wzrostów była bardzo duża i oczekuję zbliżającej się korekty, która może przekroczyć 30%. Dlatego też pozycję tą zabezpieczam teraz ciasnym stopem kroczącym z próbą odkupienia w korekcie. Zamierzam odkupić dostosowany pakiet do wielkości portfela (tj. ok 10% wartości portfela (obecnie udział ten przez wysoki wzrost kursu powiększył się już do ok 20%)). Podkreślam, że ryzyko przegapienia dobrego momentu wejścia może być duże i spółka w kolejnej fazie wzrostowej (tak obstawiam, że CdRed w dalszym terminie pójdzie jeszcze wyżej) może "odjechać bez nas".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Hej!
   SL kroczący - w jakim jest DM?

   Usuń
 9. W każdym powinien być;) ja swój stop po prostu co sesje teraz odnawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze rozumiem, że to jest zlecenie PEG?

   Pozdrawiam Jason

   Usuń
  2. Ja wstawiam zwykłe zlecenie z limitem realizacji ;)

   Usuń
 10. Cześć Daniel, stop padł? Daniel z twojego doświadczenia technika, jaki jest przebieg korekty po takich dynamicznych wzrostach? Są takie zależności czy cięzko powiedzieć? Kazdy by chciał aby korekta była w kształcie v i aby wszyscy załapali się na pociąg ale równie dobrze może być leżące L czyli spadek i dreptanie w miejscu.

  Pozdrawiam Jason

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj ja bardzo nie lubię V'ek bo tego tradowac nie idzie (przynajmniej ja nie umiem). Najlepiej to tak jak dzisiaj - większe zejście i powrót zostawiając knot (dla osób, które mają pozycję) - teraz można to ciasno stopować poniżej tego low. Dla osób, które nie mają akcje i polują na wejście to lepiej powolne schodkowe zejście z sygnałem wejścia w trakcie wybicia poprzedniego high korekty.

   Usuń
 11. "Kazdy by chciał aby korekta była w kształcie v i aby wszyscy załapali się na pociąg..."
  No i wszyscy szczęśliwi :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzisiaj na CdRed bardzo dobra sesja, która przyniosła wartosciowe informacje w tym, że czas na podniesienie stopa poniżej dzisiejszego low.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej wywalaj PKC, zarząd CDR wywala akcje. Dzisiaj poszła informacja.

   Usuń