Translate my BLOG

poniedziałek, 19 lutego 2018

Fiserv (FISV)

Kandydat do inwestycji długoterminowej
16.02.2018 - 142,72 (USD)

Dzisiaj w USA jest święto i handel na giełdzie się nie odbywa. Wykorzystam więc czas do przedstawienia kolejnego kandydata do "Najlepszej Spółki Świata", która działa w sektorze usług finansowych: Fiserv. Firma założona została w 1984 rok, na giełdzie notowana jest w indeksie NASDAQ od 1990 roku. W ciągu tego czasu osiągała średniorocznie 19,4% zysku, co daje ponad 14 000% w 28 lat! Szczególnie warta uwagi jest bardzo stabilna historia spółki - mimo kryzysu z sektora finansowego w 2008 roku (w którym spółka działa) największe korekty nigdy nie przekroczyły 54%, a w całej swojej historii kurs tylko dwa razy doświadczył ponad 50% obsunięcia!  

Myślę, że w przyszłości można oczekiwać dalsze utrzymanie się takiej dynamiki wzrostowej. Siłę w krótkim okresie czasowym potwierdza również ostatnie ponad 10% załamanie rynkowe, w którym FISV już po dwóch tygodniach ponownie stoi przy swoich historycznych szczytach, gdzie SP500 nawet połowę swojej przeceny jeszcze nie odrobił:

Porównanie FISV vs. SP500 z kursem odniesienia na 01.2017

Fiserv jest spółką rozwijającą się i swoje zyski przeznacza na dalszy rozwój firmy. Oznacza to, że nie wypłaca dywidendy, czyli nie generuje pasywnego dochodu dla akcjonariusza. Na chwilę obecną jedyny zysk z tej akcji pozostaje więc z samego wzrostu kursu.  

9 komentarzy:

 1. Korekty przekraczające 10% to rarytas na tej spółce - ostatnio była dobra okazja. Jeśli inwestycja długoterminowa to brać po cenie rynkowej, no chyba, że ktoś chce czekać do kolejnej bessy, ale jeśli spółka dalej się tak będzie trzymać, to również przy kolejnej rynkowej bessie spadki na tej spółce trzeba szukać lupą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Spółka, którą mało kto ma na swoim celowniku, większość to albo Tesla, albo Netflix, albo Amazon, a taki Fiserv w długim terminie dużo lepiej sobie radzi niż te mainstreamowe akcje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo interesująca tematyka na tym blogu. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiele jest takich blogów, ale ten jest wyjątkowy i oryginalny. Zawsze są tutaj wiarygodne informacje. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 5. Podzielam zdanie autora. Dobrze napisane

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny blog. Interesują mnie blogi o takiej tematyce. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa analiza. Zobaczymy co pokaże czas

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzisiaj split na Fiserv 2:1 - gdyby nagle kogoś obecna cena dziwiła;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie bardzo dobry blog, pełen profesjonalizm :)

  OdpowiedzUsuń