Translate my BLOG

niedziela, 20 sierpnia 2017

Ross Stores (ROST)

Drugi kandydat na najlepszą spółkę świata
19.08.2017 - 59,02 (USD)

Obecnie jestem w trakcie budowy długoterminowego portfela "Najlepszych Spółek Świata" i tak w czerwcu przedstawiłem pierwszego kandydata na ten tytuł (link: Altria (MO)). Dzisiaj dodam drugą spółkę, która w swojej ponad 30 letniej historii wykazała stabilne zyski i średnioroczne stopy zwrotu na poziomie ok 18%! Mowa o "amerykańskim LPP" dla mniejszych portfeli: Ross Stores. Stabilność wzrostów widać na wykresie, ale w liczbach wyniki te są jeszcze bardziej imponujące: w ciągu 30 letniej giełdowej historii, spółka ROST odnotował zaledwie 12 korekt które przekroczyły 20%, ważne że te wszystkie korekty odrobione były w bardzo krótkim czasie (zazwyczaj po kilku miesiącach kurs stał już na nowych historycznych szczytach). Oczywiście spółka co kwartał wypłaca dywidendę, którą od 2007 roku co rok podwyższa. Payout Ratio wynosi niecałe 20%, co znaczy że do kolejnych podwyżek jest jeszcze dużo miejsca (nawet w okresie słabszych wyników). Obecnie kurs stoi ok 20% poniżej ostatnich szczytów (okazja do zakupów?), przy tym długoterminowy trend (oczywiście) nienaruszony.

14 komentarzy:

 1. Mega, szkoda ze nie mamy w Polsce takiej kultury akcyjnej jak w Ameryce...

  OdpowiedzUsuń
 2. Bez kitu, spółka w ogóle nie zna pojęcia "kryzys". Bańka internetowa w 2000 przeszła w ogóle bokiem (racja, że to inny sektor ale w takich okresach wszystkie akcje cofają) i tak samo 2008, korekty jakieś tam były ale w ujęciu całej historii praktycznie nic nie widać...

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny cykl. Kontynuuj wpisy. :) Chętnie przeczytałbym o kolejnej znalezionej przez Ciebie perełce, która jest REITem. (:
  Co do ROST to ciut późno, bo właśnie urosła 10% i połowę korekty nadrobione.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W długookresowych inwestycjach, 10% w jedną lub drugą nie robi różnicy, a dzisiaj, tj. po 3 miesiącach ROST stoi ok. 30% wyżej, czasami lepiej wejść później niż wcale ;)

   Usuń
 4. Bardzo podoba mi się ten blog. Piszę pracę licencjacką na temat portfela inwestycyjngo. Moża się dowiedzieć dużo ciekawych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Daniel może stworzysz zakładkę Twojego portfela długoterminowego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale takich z naszej Polskiej Gpw. Wiekszosc raczej nie ma dostępu do zakupów zagranicznych

   Usuń
  2. Prowadzę już portfel polskich spółek, gdzie na żywo opisuję moje zagrania: http://at-trader.blogspot.com/p/spis-wszystkich-analiz.html
   Jeśli chodzi o mój portfel długoterminowy: inwestuję tylko w spółki zagraniczne, gdyż na Polskiej giełdzie nie widzę akcji, które spełniają moje kryteria (tj. min. 20 lat w rynku (żeby widzieć jak zachowywały się poszczególne spółki w okresach bess (2000 i 2007)), dłuogterminowy stabilny trend wzrostowy i dla pasywnego dochodu regularna wypłata dywidend). W tym portfelu nic się nie dzieje, gdyż tylko kupuję i nie sprzedaję przez kolejne kilka/naście lat. To portfel na stare lata :)

   Usuń
  3. W jaki sposób kupujesz zagranicę?
   Jaki DM? Jaka prowizja? Jak często? Wpłacasz złotówki czy kupujesz po przewalutowaniu w kantorze internetowym? Ciekawy pomysł na wpis by to był. ;)

   Usuń
  4. Ostatnio częściej dostaje takie pytania, więc pewnie niedługo dodam taki wpis :)

   Usuń
  5. Orientujesz się czy któryś polski DM oferuje opodatkowanie 15% a nie 30% dywidend z USA?

   ęMimo, że pomiędzy Polską a USA istnieje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, na mocy której podatek u źródła może być pobierany w preferencyjnej wielkości 15%. To formuła w jakiej DM BOŚ pośredniczy w zawieraniu transakcji na rynkach zagranicznych (za pośrednictwem KBC Securities) powoduje, że amerykański IRS (odpowiednik polskiego US) nakazuje pobierać podatek od dywidend u źródła w wysokości 30%"
   http://bossa.pl/oferta/zagranica/faq/#artid40042pos33

   Usuń
  6. Interactive Borokers albo CapTrader ;)

   Usuń
  7. *sorry nie doczytałem, że pytasz o polski DM - polskiego nie znam :(

   Usuń
 6. Dobra seria "najlepsze spółki świata" kontynuuj ten temat ;)

  OdpowiedzUsuń